+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
12.03.2019

BEPS, MLI, CRS

КЕРІВНИК ДЕПАРТАМЕНТУ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ МЮК "KODEX" ЮЛІЯ ШАПОВАЛОВА

BEPS (Base erosion and Profit Shifting) – це проект Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) з розробки заходів протидії розмиванню податкової бази та виведенню прибутку. План дій для урелюгування питання BEPS складається із 15 пунктів. Всі пункти направлені на реформу міжнародного оподаткування, насамперед на виправлення недоліків, що стосуються податкового планування із перенесенням прибутків до юрисдикцій із низькими податками або без оподаткування.  

В 2017 році Україна приєдналася до Плану, Мінфін видав рекомендації з реалізації Плану дій BEPS. Україна взяла на себе зобов’язання виконати мінімальні стандарти BEPS. Обов’язковими до виконання Україною є чотири кроки із п’ятнадцяти запропонованих.

Так, нещодавно в рамках виконання Плану BEPS прийнято законопроект «Про ратифікацію Багатосторонньої конвенції про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування» (MULTILATERAL CONVENTION TO IMPLEMENT TAX TREATY). Ратифікація надасть можливість внести зміни в міжнародні двосторонні угоди про оподаткування, положення яких використовуються для агресивного податкового планування.

Положення, що є обов’язковими для застосування всіма державами це наявність преамбули із зазначенням заборони використання угоди для ухилення від оподаткування, обмеження можливості застосування пільгових положень угод, якщо основною метою є отримання таких пільг, встановлення можливості платника податків самостійно ініціювати процедуру взаємного узгодження.

Крім того, Україною планується введення до своїх угод наступних положень:
  • про порядок оподаткування доходів від відчуження акцій або прав участі суб’єктів господарювання, вартість яких одержується переважно з нерухомого майна;
  • про протидії ухиленню від сплати податків постійними представництвами, розташованими у третіх юрисдикціях;
  • про штучне уникнення статусу постійного представництва шляхом  агентських домовленостей та подібних стратегій.

Нагадаємо також, що у 2014 ОЕСР було розроблено Стандарт обміну інформацією (CRS - Common Reporting Standard), який націлений на введення автоматичного обміну інформацією із іншими юрисдикціями на щорічній основі. На сьогодні понад 100 країн взяли на себе зобов’язання з автоматичного обміну інформацією за даним стандартом. Наприклад, передбачається, що буде підлягати обміну така інформація як номери рахунків, ідентифікаційні податкові номери, відомості про всі види отриманих доходів від активної комерційної діяльності та пасивної тощо.

Україна обмін інформацією в автоматичному режимі не здійснює, до впровадження стандарту не приєдналася. Однак, для створення умов для приєднання України до міжнародних процесів автоматичного обміну податковою інформацією було зареєстровано Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо міжнародного автоматичного обміну інформацією з податкових питань)».  

Наразі даний проект не прийнято, як і не ратифіковано конвенцію MLI. Щодо автоматичного обміну, планувалося до 2020 року вже його запровадити, однак це малоймовірно трапиться найближчим часом. Конвенцію MLI скоріш за все буде ратифіковано, це трохи звузить можливості податкового планування, окрім іншого, це також може торкнутися використання у податкових схемах із зарубіжними юрисдикціями інтелектуальної власності.

Однак, незважаючи на повільний темп прийняття заходів щодо міжнародної боротьби із розмивання бази оподаткування, власникам міжнародних структур вже зараз потрібно замислюватися про більш відкриті корпоративні схеми. Наразі вже відчувається щільний тиск та  комплаєнсу зарубіжних банків відносно відкриття рахунків для резидентів України.

Для впровадження надійної корпоративної системи, звертайтеся за консультацією:

+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (096) 921 00 05
+38 (066) 476 00 05
[email protected]