Для прикладу податкових відносин між пов’язаних осіб розглянемо таку ситуацію: фізична особа резидент надає в оренду транспортний засіб юридичній особі резиденту, в якої ця фізична особа є засновником. Досить часто виникають питання, чи взагалі це не заборонено, та яку вартість за оренду авто треба сплачувати.
Визначення пов’язаних осіб надано у пп. 14.1.159. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України пов’язані особи - юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням зокрема таких критеріїв:
- для фізичної особи та юридичної особи: фізична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов’язаних осіб) володіє корпоративними правами юридичної особи у розмірі 20 і більше відсотків; фізична особа здійснює повноваження одноособового виконавчого органу в такій юридичній особі; фізична особа є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи;
- для фізичних осіб - чоловік (дружина), батьки (у тому числі усиновлювачі), діти (повнолітні/неповнолітні, у тому числі усиновлені), повнорідні та неповнорідні брати і сестри, опікун, піклувальник, дитина, над якою встановлено опіку чи піклування.
-
Контролюючий орган в судовому порядку може довести на основі фактів і обставин, що одна юридична або фізична особа здійснювала фактичний контроль за бізнес-рішеннями іншої юридичної особи та/або що та сама фізична або юридична особа здійснювала фактичний контроль за бізнес-рішеннями кожної юридичної особи.
Податкового кодексу України податковий орган має право звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов’язань, коригування від’ємного значення об’єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін.
Згідно ПКУ звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.
Отже, передання в оренду транспортного засобу юридичній особі від її засновника не заборонено. Задля мінімізації ризиків радимо зазначати вартість оренду максимально наближено до ринкової ціни. Довести наявність значного відступлення від звичайної ціни у суді податковому органу легше, якщо господарські операції відбуваються між пов’язаними особами.