+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
17.04.2019

Податкові відносини пов’язаних осіб

ВІКТОРІЯ НОВОХАТЬКО, АДВОКАТ, КЕРІВНИК СУДОВОЇ ПРАКТИКИ МЮК «KODEX»

Для прикладу  податкових відносин між пов’язаних осіб  розглянемо таку ситуацію:  фізична особа резидент  надає в оренду транспортний засіб юридичній особі резиденту, в якої ця фізична особа  є засновником. Досить часто виникають питання, чи взагалі це не заборонено, та яку вартість за оренду авто треба сплачувати.

Визначення пов’язаних осіб надано у  пп. 14.1.159. п.14.1 ст.14 Податкового  кодексу України пов’язані особи - юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням зокрема таких критеріїв:

  1. для фізичної особи та юридичної особи: фізична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов’язаних осіб) володіє корпоративними правами юридичної особи у розмірі 20 і більше відсотків; фізична особа здійснює повноваження одноособового виконавчого органу в такій юридичній особі;  фізична особа є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи;
  2. для фізичних осіб - чоловік (дружина), батьки (у тому числі усиновлювачі), діти (повнолітні/неповнолітні, у тому числі усиновлені), повнорідні та неповнорідні брати і сестри, опікун, піклувальник, дитина, над якою встановлено опіку чи піклування.


Контролюючий орган в судовому порядку може довести на основі фактів і обставин, що одна юридична або фізична особа здійснювала фактичний контроль за бізнес-рішеннями іншої юридичної особи та/або що та сама фізична або юридична особа здійснювала фактичний контроль за бізнес-рішеннями кожної юридичної особи.

Податкового  кодексу України податковий орган має право  звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов’язань, коригування від’ємного значення об’єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін.

Згідно ПКУ звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

Отже, передання в оренду транспортного засобу юридичній особі від її засновника не заборонено. Задля мінімізації ризиків радимо зазначати вартість оренду максимально наближено до ринкової ціни. Довести  наявність значного відступлення від звичайної ціни у  суді податковому органу легше, якщо господарські операції відбуваються між пов’язаними особами.

Крім того, не варто забувати, що договір оренди транспортного засобу за участю фізичної особи укладається в нотаріальній формі.