+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
06.05.2019

ДЕРЖАВНА МОВА: забезпечення та покарання

ОЛЕНА ШЕВЧЕНКО, ЮРИСТ МЮК "КОДЕКС"

25 квітня 2019 року Верховна рада України прийняла Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Прийняття цього Закону викликало великий ажіотаж в українському суспільстві.

Як же насправді новий «закон про мову» вплине на життя  пересічних українців?

Перше, на що необхідно звернути увагу, це те, що норми Закону не поширюються на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів. Жодних штрафів чи переслідувань пересічних громадян за мовною ознакою не буде. Однак, Закон зобов’язує кожного громадянина України володіти українською мовою. Цією нормою декларується те, що володіння державною мовою для будь-якого громадянина є нормальним явищем.

Також, Законом встановлена обов’язковість використання української мови на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя. Так, мовою у сфері охорони здоров’я, медичної допомоги та медичного обслуговування, обслуговування споживачів в Україні, пасажирів у транспорті є державна мова, однак на прохання особи, яка отримує послуги її персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.

При цьому, в Законі немає жодних обмежень для корінних народів та національних меншин України в користуванні ними своїми рідними мовами поряд з державною. Таким чином, Закон не обмежує права громадян України для яких українська мова не є рідною. Більше того, такі громадяни відповідно до Закону отримали право на транскрибований запис своїх прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції в документах, що посвідчують особу громадянина України.

Крім того, у зв’язку з прийняттям вказаного Закону вносяться зміни в Кодекс України про адміністративні правопорушення та вперше встановлюється відповідальність у вигляді штрафу за порушення вимог Закону. При цьому, можливість накладення штрафів відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону відтерміновано, чим надано додатковий час всім, хто не володіє, або не достатньо володіє державною мовою опанувати її або змінити вид діяльності.