+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
10.04.2020

Оренда нерухомості під час карантину: платити чи ні?

СТАНІСЛАВ КЛІМОВ, ДИРЕКТОР, ПАРТНЕР МЮК KODEX


На сьогодні багато підприємців зупинили свою діяльність та не користуються орендованим приміщенням у зв’язку з забороною багатьох видів діяльності на період карантину, що встановлена Постановою КМУ №211 від 11.03.2020р.

Що ж з оплатою за оренду приміщень, які не використовуються?

Законодавець намагався вирішити це питання. В перехідні положення Цивільного кодексу України внесли такі зміни: «З моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (з наступними змінами і доповненнями), і до його завершення в установленому законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу".

Вказана норма не є імперативною і  фактично не зобов’язую орендодавця звільнити вас від оплати. Більш того, ця норма нічого нового не встановлює, а лише відсилає нас до вже існуючої ч.6 ст.762 Цивільного кодексу України, згідно якої  наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Важливою умовою звільнення від плати за оренду є неможливість використання такого майна. Якщо діяльність, яку ви здійснюєте, підпадає під заборонену на час карантину, це є об’єктивною неможливістю та підпадає під дію ч.6 ст.762 ЦК.

Як вам діяти, щоб скористатися своїм правом на звільнення від плати?

Треба зафіксувати день, з якого ви не користуєтесь майном. Краще за все, направити поштою лист на  офіційну адресу орендодавця з повідомленням про неможливість використовувати об’єкт оренди. Не зайвим буде повідомити також  телефоном  про вказані обставини. 

За відсутності  врегулювання цього питання в переговорному процесі, ви можете звернутися до суду. Саме в суді вам і  знадобиться підтвердити дату, з якої ви фактично не користуєтесь майном.

Що робити, якщо ваша діяльність не підпадає під заборонену, але ви не користуєтесь приміщенням з об’єктивних причин (наприклад, працівники не можуть дістатися  на роботи через відсутність транспортного сполучення). Це також є підставою для звільнення від орендної плати, але вам доведеться доводити в суді, що обставини, через які ви не використовували майно, з об’єктивних причин не залежали від вас.

Всі правовідносини з оренди є індивідуальними.  Якщо вартість оренди значна, а домовитись не вдається, треба підготуватися до судового розгляду цього питання. Суди завжди намагаються дотримуватись балансу інтересів, однак  ви маєте підкріпити свою позицію доказами.

Юристи МОК KODEX завжди раді допомогти.

Дзвоніть:


+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (096) 921 00 05
+38 (066) 476 00 05

Пишіть:
[email protected]