+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
26.04.2020

Які зміни несе за собою набрання чинності Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 28 квітня 2020 року?

АНАСТАСІЯ КИЗЛЮК, ЮРИСТ МЮК KODEX

З 28 квітня 2020 року новим Законом  України про фінмоніторинг вводиться в дію ряд нововведень, які направлені на унеможливлення здійснення тіньових електронних операцій, пов’язаних з грошовими переказами.

Для досягнення такої мети, має здійснюватися ідентифікація та верифікація платника, а також супровід переказу коштів необхідним переліком даних щодо платника та отримувача.

Відповідно до норм Закону та роз’яснень Національного банку України, зміни не торкатимуться:

  • сплати житлово-комунальних послуг;
  • сплати податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів;
  • сплати кредиту у сумі до 30 тисяч гривень;
  • переказів для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • готівкових переказів в межах України на суму, яка не перевищує 5 тисяч гривень та за відсутності ознак пов’язаності такої фінансової операції з іншими фінансовими операціями, що в сумі перевищують 5 тисяч гривень;
  • зняття коштів з власного рахунку.

Щодо суб’єктів фінансового моніторингу то, відповідно до нового  Закону, їх коло дещо розшириться.

До суб’єктів первинного фінансового моніторингу також будуть належати:

  • суб’єкти господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування;
  • особи, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами, а також постачальники послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів.

Крім цього Законом конкретизується, що до суб’єктів фінансового моніторингу належатимуть професійні учасники фондового ринку (ринку цінних паперів), крім осіб, які провадять діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку.

Стосовно діяльності суб’єктів  фінансового моніторингу, визначається, що вони повинні забезпечувати функціонування належної системи управління ризиками, застосувати у своїй діяльності ризик-орієнтований підхід та вживати належних заходів з метою мінімізації ризиків.

Разом із набранням чинності цього Закону, суб’єкти фінансового моніторингу будуть зобов’язані забезпечувати моніторинг фінансових операцій клієнта, у тому числі таких, що здійснюються в його інтересах.

Якщо раніше обов’язковому фінансовому моніторингу підлягала операція у разі, якщо сума, на яку вона здійснюється, дорівнює чи перевищує 150 000 гривень, то відповідно до нового Закону, суб’єкти фінансового моніторингу зобов’язані повідомляти протягом 5 днів спеціально уповноважений орган про порогові фінансові операції, до яких належать операції, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень (для суб’єктів господарювання, які надають послуги у сфері лотерей та/або азартних ігор, – 30 тисяч гривень).

Окрім можливості зупинити фінансову операцію, в суб’єкта фінансового моніторингу з’явиться обов’язок заморожувати активи клієнта, якщо вони пов’язані з тероризмом та його фінансуванням. За порушення своїх обов’язків до суб’єктів фінансового моніторингу вводяться нові штрафні санкції. З їх переліком та розмірами можна ознайомитись в частині 5 ст.32 Закону про фінмоніторинг.

Оскільки для належного виконання усіх нових вимог Закону юридичним особам потрібен час, щоб зібрати необхідні дані для налагодження відповідних механізмів ідентифікації, верифікації та перевірки клієнтів, а в період карантину, та пов’язаних із ним обмежень це зробити майже неможливо, то Спілка Українських Підприємців закликала відтермінувати введення в дію нового Закону про фінмоніторинг. Чи вдасться це зробити поки невідомо, проте перший заступник Голови Нацбанку на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook запевнила, що у разі набрання новим Законом чинності, учасникам ринку буде надано додатковий час для перехідного періоду, щоб мати можливість налаштувати всі процеси відповідно до нових вимог Закону.

Юристи МОК KODEX завжди раді допомогти.

Дзвоніть:

+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (096) 921 00 05
+38 (066) 476 00 05

Пишіть:

[email protected]