+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
05.06.2020

Здаєш нерухомість в оренду? Плати земельний податок!

ВІКТОРІЯ НОВОХАТЬКО, АДВОКАТ, КЕРІВНИК СУДОВОЇ ПРАКТИКИ МЮК «KODEX»


23 травня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».

Цей закон прийнятий з метою втілення Україною  плану BEPS.

Як зазначено на сайті Міністерства фінансів України «Поняття «розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування» (Base erosion and Profit Shifting – BEPS) стосується стратегій податкового планування, у яких використовують прогалини та неузгодженості у національному та міжнародному податковому законодавстві з метою штучного переміщення прибутків до територій з низьким або нульовим рівнем оподаткування, у яких економічна діяльність невелика або зовсім відсутня. Це призводить до зменшення або уникнення зобов‘язань зі сплати податку на прибуток.»

Отже, Закон прийнято з метою адаптації національного законодавства до норм Європейського Союзу.

З іншого боку, нововведення  містять неоднозначні положення, що стосуються прав підприємців.

Зміни, внесені до Податкового кодексу України зазначеним законом, досить різнопланові та зачіпають багато сфер оподаткування. В цій статті хочеться звернути увагу на досить обурливу норму для підприємців.

З 01 липня 2020 набуває чинності підпункт 4 пункту 297.1 статті 297 Податкового кодексу України в нової редакції, згідно якої  платники єдиного, що здійснюють господарську діяльність з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) НЕ звільняються від сплати земельного податку, як це було раніше.

Інші платники єдиного податку 1-3 груп, що використовують земельну ділянку для провадження господарської діяльності, звільняються від сплати земельного податку.

Наприклад, ви є фізичною особою-підприємцем на 3 групі оподаткування та маєте земельну ділянку у власності , на якій розташоване кафе. Ви не сплачуєте земельний податок в тому разі, якщо самі здійснюєте підприємницьку діяльність в цьому кафе, а якщо ви здаєте його в оренду, то ви вже зобов’язані сплачувати земельний податок.

На наш погляд, ця норма є дискримінаційною по відношенню до підприємців, які  здійснюють певний вид діяльності.

 Крім того, це порушує сам принцип єдиного податку. Оскільки за своєю правовою природою єдиний податок вже містить в собі інші податки.

Радимо платникам єдиного податку, що здають в оренду земельні ділянки або нерухомість на них, звернутися з запитом на надання індивідуальної податкової консультації з цього питання. На жаль, відповідь передбачувана, але її можливо буде оскаржити у суді.

Кодекс адміністративного судочинства України  надає можливість оскаржити нормативно-правовий акт з підстав його невідповідності Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.

Підставою для оскарження, є дискримінаційний характер зазначеної норми. При цьому стаття 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що ратифікована Україною 17.07.1997 року забороняє дискримінацію за будь-якою ознакою.

В цілому бізнес незадоволений багатьма нормами нового закону настільки, що звернувся до президента з проханням накласти вето на нього.

Дія нової норми щодо сплати земельного податку може  призвести до того, що підприємці будуть укладати удавані правочини. Наприклад, замість договору оренди – договір про співпрацю або інший  договір з метою «замаскувати» орендні правовідносини під інші  та не сплачувати податок.

 Юристи МОК KODEX завжди раді допомогти.

Дзвоніть:

+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (096) 921 00 05
+38 (066) 476 00 05

Пишіть:

[email protected]