+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
15.06.2020

Скасовано подвійну сплату ЄСВ

ЮРИСТ МЮК "KODEX" РОМАН БОНАЦЬКИЙ

13 травня, Верховна Рада прийняла Закон №2166, який отримав назву «Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників» (Далі Закон), а вже 1 червня він був підписаний Президентом.

*Важливо. Закон №2166  набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу І, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Даним Законом нарешті було вирішено дискримінаційну проблему подвійної сплати ЄВС особами, що одночасно зареєстровані як ФОП та провадять незалежну професійну діяльність.

Так, «новоспечений» Закон вносить наступні зміни:

  • Скасовується сплата ЄСВ без доходу (як обов’язковий платіж);
  • Скасовується подвійна сплата ЄСВ для фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та найманих працівників;
  • Скасовується сплата ЄСВ для пенсіонерів;
  • Списується недоїмка та інші штрафи по ЄСВ.

Скасування ЄСВ без доходу:

 Прийнятим Законом було змінено «обов’язок» на «право» сплачувати ЄСВ у випадку не отримання особою доходу. Вказане фактично означає звільнення від слати особою, яка не отримує прибуток дискримінаційного мінімального страхового внеску, та можливість його сплати лише за власним бажанням.

 *Важливо: зазначене поширюється лише на осіб, які не отримують прибуток. У разі отримання прибутку, база оподаткування ЄСВ буде визначатись від суми суму доходу (прибутку), отриманого від діяльності особи, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.  

 Скасування подвійної сплати ЄСВ:

 Вказаним Законом звільнено осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, від сплати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно в якості ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

 Такі фізичні особи будуть обліковуватися в податковій як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

 Крім того, прийнятим законом виключено з переліку осіб-платників ЄСВ фізичних осіб-підприємців, які мають основне місце роботи та отримують заробітну плату, за умови сплати страхового внеску їх роботодавцем.

Скасування сплати ЄСВ для пенсіонерів:

 Законом доповнено перелік осіб, які звільняються від сплати ЄСВ, особами, які провадять незалежну професійну діяльність якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю. Такі особи зможуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Списання недоїмки та штрафів по ЄСВ:

Законопроектом встановлюється, що за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом несплачені суми недоїмки (також штрафи і пеня, нараховані на ці суми недоїмки), нараховані платникам єдиного внеску підлягають списанню за заявою платника, у разі, якщо такими платниками не було отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Зазначену заяву слід подати протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності вказаним Законом разом з:

  • ФОПам - заявою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу – звітністю (у випадку, якщо вона не була подана раніше);
  • Незалежникам - заявою про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітністю (у випадку, якщо вона не була подана раніше).
Слід зазначити, що Законом також передбачається можливість у податкової відмовити у списанні сум недоїмки та штрафів у випадку:

  • отримання особою прибутку в період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом;
  • у випадку фактичної сплати сум недоїмки, а також штрафів і пені, які нараховані на ці суми недоїмки.

Припускаємо, що після вступу в дію даного Закону розпочнеться формування нової судової практики сплати ЄСВ ФОПами та Незалежниками у зв’язку з відмовою податкової від списання сум недоїмки та штрафів.