+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
01.07.2020

Конфіскація тварин. В яких випадках це можливо.

АНАСТАСІЯ КИЗЛЮК, ЮРИСТ МЮК KODEX

Як визначає українське цивільне законодавство – тварини є особливим об’єктом цивільних прав. На них поширюється правовий режим речі, крім випадків, встановлених законом. Через це, на жаль, наші улюблені пухнастики з точки зору закону є майном, а саме рухомою річчю, так само як, наприклад, гроші чи телевізор.

Додатком до Закону «Про виконавче провадження» затверджений перелік майна, яке не можна арештовувати і, відповідно, вилучати та реалізовувати. Щодо тварин, в цьому переліку згадується тільки те, що не може бути звернено стягнення на племінну, молочну і робочу худобу (по одній одиниці), кроликів (дві пари), птицю (п’ять штук), та на необхідні для них корми, якщо вони використовуються для цілей, не пов’язаних із провадженням підприємницької діяльності. Це означає, що в теорії, забирати собаку чи кота через наявність заборгованості не заборонено.

Конфіскація котів або собак  також можлива за умови,  якщо було порушено правила їх тримання, і це призвело до заподіяння шкоди здоров’ю людей або їх майну, або без заподіяння такої шкоди, якщо таке порушення вчинено повторно протягом року. Це прямо передбачено в ст.154 КУПаП України.

За жорстоке поводження з тваринами передбачена як адміністративна, так і  кримінальна відповідальність. Якщо жорстоке поводження не спричинило тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, або залишення тварин напризволяще – винна особа буде зобов’язана сплатити штраф (від 200 до 300 нмдг), а тварина підлягає конфіскації. Якщо жорстокість призвела до каліцтва чи загибелі тварини, тоді вже  настає кримінальна відповідальність, і  в залежності від тяжкості діяння, винна особа може бути заарештована строком до 6 місяців чи навіть позбавлена волі строком від 5 до 8 років.

Україна в 2013 році ратифікувала Європейську конвенцію про захист домашніх тварин, в якій визначено, що ніхто  не  повинен  спричиняти для домашньої тварини непотрібного болю, страждання або пригнічення, а також те, що ніхто не повинен залишати домашньої тварини.

Ратифікувавши вищезгадану Конвенцію, Україна взяла на себе зобов’язання вживати заходи щодо захисту тварин. Поступово нормотворці почали  рухатись в цьому напрямку, але існуюче українське законодавство все ще потребує приведення у відповідність європейським нормам.

Наприклад, зараз очікує розгляду поданий 24.01.2020 року Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» щодо удосконалення захисту тварин від жорсткого поводження». Ним пропонується заборонити на законодавчому рівні насильне годування тварин, крім годування з лікувальною чи профілактичною метою. 26.05.2020 року було зареєстровано проект Постанови, якою пропонується взяти згаданий законопроект за основу щодо удосконалення захисту тварин від жорстокого поводження.

Після того, як ЗМІ вибухнули новиною про конфіскацію домашніх тварин за борги, Мін’юсту  довелося дати роз’яснення, в якому хоч і запевнили, що в основному через СЕТАМ реалізовувались тварини, які були конфісковані у власників через неналежне та жорстоке поводження з тваринами або агресивну поведінку, коли  було зафіксовано напад собаки на людину, однак Міністр юстиції зізнався, іноді тварин забирають за борги, але тут зазвичай ідеться про тварин, які мають вартість. В будь-якому випадку, існує можливість викупити конфіскованих тварин через родичів чи знайомих.

Наше суспільство відреагувало з обуренням на існуючий стан речей. Люди навіть ініціювали петицію для заборони продажу тварин за борги, але єдиним шляхом для порятунку тварин від конфіскації й подальшого продажу як звичайного майна залишається зміна їхнього становища в правовому полі. Одним із шляхів вирішення питання продажу тварин за борги раз і назавжди є внесення відповідної заборонної норми до законодавства.
Крім цього, тварину можна визнати живою істотою і наділити її природними правами, як це зробили, наприклад, в Швейцарії, де тварини взагалі не вважаються речами. Навіть в разі судових розбірок суддя буде вимушений враховувати «інтереси» тварини. Тому швейцарці-боржники можуть спати спокійно: їх домашніх улюбленців конфісковувати за борги ніхто не має права. Також не вважаються речами тварини у Франції.

В Австрії захист тварин знаходиться на дуже високому рівні. Обов’язок захисту життя і благополуччя тварин закріплений в конституції цієї країни. Влада має право конфіскувати тварину за жорстоке поводження, в них є навіть незалежний уповноважений з прав тварин. В Новій Зеландії всіх тварин визнано розумними істотами, а в Іспанії мавпи не можуть розглядатись як об’єкти приватної власності. Взагалі саме в Європі дуже чітко регулюється питання тварин. В Нідерландах, наприклад, існують високі податки на домашніх тварин, через що їх заводитимуть відповідальні люди, що в свою чергу, зумовлює зменшення безпритульних тварин.

В України є шанс наблизитись до Європейських стандартів, адже зовсім нещодавно з’явилась інформація, що Мін’юст підготував законопроект, який міститиме заборону здійснювати звернення стягнення на домашніх тварин.


Юристи МОК KODEX завжди раді допомогти.

Дзвоніть:

+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (096) 921 00 05
+38 (066) 476 00 05

Пишіть:

[email protected]