+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Мы свяжемся с вами в течении 2х мин
25.11.2020

Скасування сплати пенсійного збору при першій купівлі житла. Зміни на краще?

АНАСТАСІЯ КИЗЛЮК, ЮРИСТ МЮК KODEX

Нещодавно Урядом було внесено зміни до Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій. І, як часто буває, такі зміни стануть радісною звісткою лише для деяких категорій осіб.
Отже, якщо раніше, в разі придбання нерухомого майна вперше, для повернення сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування особі необхідно було звертатись із позовом до суду, то тепер можливо обійтись без цього відносно тривалого процесу.
 
Можливість повернення сплаченого збору лише через суд була зумовлена відсутністю спеціально визначеного порядку в законодавстві.  Через таку прогалину право на звільнення від сплати відповідного збору неможливо було реалізувати просто звернувшись із заявою до Пенсійного фонду. У відповідь на таку заяву Пенсійний фонд зазвичай повідомляв про неможливість повернення коштів, оскільки не існує офіційного джерела,  відомості з якого могли б підтвердити, що житло придбавалось вперше. Натомість суди задовольняли позови, визнаючи той факт, що відсутність можливості в Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити  факт придбання квартир конкретною особою вперше, не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення прав громадян, які наділені такими правами. В такому разі щасливим власникам нерухомого майна звертаючись до суду доводилось очікувати приблизно від шести місяців й більше. Варто відмітити, що звертатись до Пенсійного фонду із заявою про повернення вже сплаченого збору, попри очікувану відмову, все одно необхідно, адже саме завдяки отриманню негативної відповіді виникає підстава для звернення до суду.

Завдяки прийнятим змінам до Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, особа підтверджує факт придбання житла вперше самостійно, шляхом написання заяви. В цій заяві така особа також зобов’язана підтвердити те, що раніше вона нерухоме майно не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя). Тобто відтепер, через нововведення, особа, яка здійснювала раніше усі ці дії (або одну із них), не звільняється від сплатити збору в розмірі одного відсотка від вартості об’єкта оподаткування, хоча раніше в таких випадках можна було повертати свої кошти. Основною умовою було те, щоб особа не здійснювала саме купівлю житла.

Крім заяви, факт придбання житла вперше також має підтверджуватись відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід’ємної архівної складової цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка з місця проживання (після 1992 р.). Якщо особа перебуває у черзі на одержання житла – цей факт має  підтверджуватись документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

У разі якщо ви встигли придбати нерухомість до набрання чинності Постанови КМУ про затвердження порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій в редакції від 26.09.2020 року, юристи міжнародної юридичної компанії «KODEX» допоможуть вам повернути вже сплачений збір.

Дзвоніть:

+38 (044) 227 09 93
+38 (066) 476 00 05
+38 (063) 526 00 05
+38 (096) 921 00 05

Пишіть:

[email protected]