+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Ми зв'яжемося з вами протягом 2х хвилин
Реєстрація ОСББ / Навіщо реєструвати ОСББ? Що краще, керуючий будинку чи ОСББ?
Прийнятий 14 травня 2015 року Закон України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» № 417-VIII (далі - Закон № 417-VIII) закріпив в Україні довгоочікуваний механізм, що надає мешканцям багатоквартирних будинків реальну можливість приймати рішення з питань утримання та управління загальним майном багатоквартирного будинку. При цьому, відповідно до статті 9 Закону № 417-VIII механізм цей здійснюється або через управителя багатоквартирного будинку (далі – управитель), якому, через договір про надання послуг, передаються усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком, або через об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ), якому співвласники делегують усі функції з управління багатоквартирним будинком з моменту створення ними цього ОСББ.

З Закону № 417-VIII випливає логічне питання: що ж краще, управитель чи ОСББ, і взагалі, чи потрібно створювати ОСББ, якщо одразу ж можна укласти договір про надання послуг з управителем?
 Для відповіді на дане питання, перш за все, розберемось у термінології. Відповідно до Закону № 417-VIII, управитель - це фізична особа - підприємець або юридична особа - суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

У свою чергу, ОСББ - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Тобто, як бачимо з вищенаведеного, управитель – це абсолютно «чужа» приватна компанія, яка буде надавати послуги з утримання будинки, такий собі «новий  приватний ЖЕК». У свою чергу, ОСББ - це створена співвласниками багатоквартирного будинку юридична особа, яка складається з цих же співвласників багатоквартирного будинку та через яку здійснюється управління майном будинку, координація між співвласниками тощо. З зазначеного видається, що ОСББ є більш прийнятним, прозорим та вигідним для співвласників багатоквартирного будинку варіантом управління майном.
Створення ОСББ не відрізняється особливою складністю, і, відповідно до Закону України «Про об‘єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-III (далі – Закон № 2866-III) виглядає наступним чином:
Перш за все, скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Далі, під час проведення установчих зборів відбувається голосування, на якому співвласниками багатоквартирного будинку і приймається рішення щодо створення ОСББ та затверджують його статут. На даному етапі слід зазначити важливий момент: кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо ж одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення на установчих зборах вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Далі, після прийняття рішення на установчих зборах, відбувається державна реєстрація юридичної особи, з моменту якої ОСББ вважається створеним.

Як бачимо, процедура не така складна, а за допомогою кваліфікованих юристів, взагалі – «дріб’язкова». Після такої «дріб’язкової»  процедури ви отримуєте усі переваги ОСББ:
- постійний контроль власників квартир багатоквартирного будинку за витратами та якістю надання житлово-комунальних послуг;
- контроль за недобросовісними мешканцями; і додаткові кошти на утримання будинку;
- офіційне представництво співвласників у державних структурах з приводу їх житлових відносин;
-  багато-багато інших переваг, які управитель надати співвласникам багатоквартирного будинку надати не зможе.

Крім того, важливо наголосити, що у разі, якщо протягом одного року з дати набрання Законом № 417-VIII чинності співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. Дане положення є дуже важливим, адже залишає Співвласникам багатоквартирного будинку вибір: або ОСББ, або управитель, при чому, якщо протягом року не визначтесь, то управителя призначать «насильно».

Таким чином, якщо співвласники багатоквартирного будинку хочуть самі управляти своїм будинком, його майном, самі обирати постачальників послуг, їм потрібно створювати та реєструвати ОСББ, терміново реєструвати!