+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Ми зв'яжемося з вами протягом 2х хвилин
Судова практика / Визнати недійсним договір лізингу та стягнути з лізингової компанії гроші (лізингові платежі). Міф чи реальність?
Ще донедавна здавалось, що договір лізингу, як і договір оренди майна є дещо схожими, а тому визнання таких угод недійсними можливим було лише на майбутнє.

Так, дійсно, що стосується договорів оренди майна, то в цьому питанні практика господарських судів залишилась непохитною, натомість, цікаві речі відбуваються в судових спорах стосовно лізингових договорів (договорів лізингу).

Спеціалісти компанії KODEX вже неодноразово допомагали своїм клієнтам повернути грошові кошти, які останні сплачували протягом багатьох років згідно договорів лізингу.

Так, згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про фінансовий лізинг» за договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов‘язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансовий лізинг є одним з видів фінансових послуг.

Закон України «Про фінансовий лізинг» (ст. 16) визначає розмір лізингових платежів істотною умовою договору лізингу.

Згідно зі статтею 524 Цивільного кодексу України зобов‘язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні.

Зазвичай, відповідно до умов договорів, лізингові платежі сплачуються за Курсом Платежу - курсом продажу євро, встановленим на Дату Платежу.

Натомість, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» не передбачає можливості отримання винагороди лізингодавця в залежності від курсу валютної конвертації, підстави для проведення якої відсутні.

Як наслідок, господарські суди зазвичай погоджуються із нашою позицією про те, що посилання в оскаржуваних договорах на курс долара та прив’язка лізингових платежів до зміни курсу валют є незаконним та підлягає визнанню недійсним. В такому випадку суди застосовують правило про повернення сторін у попереднє становище та повертають лізингові платежі (грошові кошти) за весь період позивачеві. 

Отже, остання судова практика з порушеного питання свідчить про можливість визнання договору лізингу недійсним та повернення лізингових платежів лізингоотримувачу в повному обсязі.

Якщо у Вам необхідно визнати договір лізингу недійсним та/або повернути лізингові платежі/стягнути грошові кошти з лізингової компанії, спеціалісти нашої компанії завжди готові прийти на допомогу саме Вам.