+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Ми зв'яжемося з вами протягом 2х хвилин
09.01.2018

Уникнення помилок при реєстрації прав власності на предмет іпотеки

ІПОТЕЧНИЙ ДОГОВІР УКЛАДАЄТЬСЯ З МЕТОЮ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЛЕЖНОГО ВИКОНАННЯ ОСНОВНОГО ЗОБОВ’ЯЗАННЯ. ЙОГО СУТНІСТЬ ПОЛЯГАЄ В ОБТЯЖЕННІ МАЙНА, ШЛЯХОМ НАКЛАДЕННЯ ВІДПОВІДНОЇ ЗАБОРОНИ НА ЙОГО ВІДЧУЖЕННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ІНШИХ ОБМЕЖЕНЬ.

Таким чином, у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов’язання, іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Дії іпотекодержателя в разі неналежного виконання зобов’язання боржником:

1. Письмова вимога.

Іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику (якщо останній відмінний від іпотекодавця) вимогу про усунення порушення. В такому документі необхідно зазначити:

  • зміст порушених зобов’язань;
  • вимогу про виконання порушеного зобов’язання у не менш ніж 30-ти денний строк;
  • попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги.

Існує тенденція передавати вимоги про усунення порушень через нотаріуса на підставі відповідного закону, останній має право видати свідоцтво про передання заяви від одного суб’єкта іншому, особисто під розписку або поштою із зворотним повідомленням. Така ситуація унеможливлює іпотекодавцем заперечувати отримання такої вимоги. Проте така тенденція суперечить встановленим нормам Постанови про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

2. Стягнення на предмет іпотеки.

Якщо у зазначені терміни вимога не виконується, іпотекодержатель вправі прийняти рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки у досудовому порядку.

Таке стягнення відбувається на основі укладеного договору між сторонами з існуючим застереженням про задоволення вимог іпотекодержателя, або окремим договором про задоволення вимог, який підлягає нотаріальному посвідченню.

Договір про задоволення вимог іпотекодержателя або відповідне застереження в іпотечному договорі, за наслідками, може передбачати:

  • передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов’язання;
  • право іпотекодержателя від свого імені продати предмет іпотеки будь-якій особі на підставі договору купівлі-продажу.

3. Реєстрація права власності.

Правовою підставою для реєстрації права власності іпотекодержателя на предмет іпотеки, є договір про задоволення вимог або відповідне застереження в іпотечному договорі, який передбачає передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов’язання.

Згідно Постанови про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для державної реєстрації права власності на підставі договору іпотеки, необхідно, крім інших документів, подати:

  • копію письмової вимоги про усунення порушень, надісланої іпотекодержателем іпотекодавцеві та боржникові, якщо він є відмінним від іпотекодавця (підтвердженням є повідомлення про вручення цінного листа із вимогою та правильно зазначеною адресою іпотекодавця та фіскальний чек про оплату поштових послуг за направлення цього повідомлення) ;
  • документ, що підтверджує наявність факту завершення 30-денного строку з моменту отримання іпотекодавцем та боржником, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмової вимоги іпотекодержателя у разі, коли більш тривалий строк не зазначений у відповідній письмовій вимозі.

Для отримання юридичної консультації або для термінової юридичної допомоги,  звертайтесь за тел.:

+380 (44) 227 09 93