+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Ми зв'яжемося з вами протягом 2х хвилин
10.01.2018

Рейдер проти підприємця, хто кого? Юридичні методи боротьби.

ПРОБЛЕМА РЕЙДЕРСТВА МАЄ ДОСТАТНЬО ДОВГУ ІСТОРІЮ СВОГО ТАК ЗВАНОГО «СТАНОВЛЕННЯ», ЯКА, ДО ТОГО Ж, З КОЖНИМ РОКОМ СТАЄ ГОСТРІШОЮ, АДЖЕ З ПОЯВОЮ БІЛЬШОЇ КІЛЬКОСТІ ВЛАСНИКІВ МАЙНА – ВІДПОВІДНО З’ЯВЛЯЄТЬСЯ БІЛЬШЕ І СХЕМ ПОСЯГАНЬ НА ЦЕ ЧУЖЕ МАЙНО. ТАКИМ ЧИНОМ, І НА СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ, ГОСТРЕ ПИТАННЯ РЕЙДЕРСТВА НЕ ЗРУШИЛОСЬ З МІСЦЯ.

Зазвичай, рейдерські захоплення бізнесу, нерухомості та інших об’єктів великих компаній відбуваються частіше шляхом внесення змін до відповідних державних реєстрів та відповідно за участю реєстраторів та нотаріусів.

У 2016 році Верховною Радою України було підтримано антирейдерські ініціативи Мінюсту та ухвалено так званий «антирейдерський закон», який, у свою чергу, передбачає систему запобіжних заходів. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» (посилання - http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1666-19/page)  було прийнято ряд правок до багатьох нормативно правових актів, зокрема: Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Про нотаріат», Кримінального, Цивільного кодексів та Кодексу про адміністративні правопорушення.

Проте, усі разом норми дають підстави вважати, що зміни в законодавстві все одно можуть бути широко використані рейдерами та відповідно недобросовісними реєстраторами, а власникам бізнесу доведеться відстежувати їхні рухи по території України і оскаржувати реєстраційні дії вже за місцем їх вчинення.

Наразі, ніяких змін у законодавстві не відбувається, таким чином, аналіз змісту внесених змін щодо важливих кроків дає підстави стверджувати, що вони все ж таки мають позитивні моменти, але, у свою чергу, вони недосконалі і не захищають власників від  шахрайства та рейдерства. У зв’язку з відсутнім належним захистом власності від захоплення, компенсування такої прогалини скоріше за все відбувається за рахунок нових корупційних схем.

Тож ключове питання: що робити задля захисту свого бізнесу?

Загальні методи захисту:

1. Розроблення порядку дій (на випадок рейдерського захоплення, щоб власники та співробітники (від директора, бухгалтера до звичайного штатного працівника) знали, як оперативно та ефективно вжити заходи з блокування майна, рахунків, оскаржити дії щодо зміни власників та директора, та своєчасно повідомити про наявну інформацію керівникам).

2. Передача цінного майна в заставу/ іпотеку компанії дочірній пов’язаній з власником бізнесу компанії або проводити так би мовити перехресне володіння акціями компанії між материнською і дочірньою компанією.

3. Організація служби економічної безпеки та безпеки в цілому.

4. Захист документообігу: корпоративної документації, комерційної таємниці, банківських рахунків (шляхом обмеження кола осіб з правом доступу до конфіденційної інформації та встановленням  правил доступу працівників до неї з визначенням відповідальність за її розголошення) навіть при візитах «правоохоронців».

5. Моніторинг за відкритими реєстрами зокрема статусу компанії ( це дозволить попередити чи своєчасно виявити захоплення).

6. Контроль кредиторської заборгованості.

Що стосується рейдерського захоплення сільськогосподарського сектору  – це частіше за все грубе захоплення ділянки та збір врожаю та, досить часто, про таке захоплення місцеві представники правоохоронних органів знають ще до звернення постраждалого аграрія.

 

Таким чином, всім власникам агробізнесу необхідно вивчити хоча б базові правила, які дозволять мінімізувати ризики атаки на бізнес.

1. Складання статутних документів (визначення повноважень виконавчого органу щодо відчуження майна, отримання і надання позик, укладання великих угод і т.д. з доповненням так би мовити «антирейдерськими оговорками»).

2. Проведення ефективної кадрової політики.

3. Організація служби економічної безпеки та безпеки в цілому.

4. Належний документальний супровід с/г підприємства.

5. Захист документообігу: корпоративної документації, комерційної таємниці, банківських рахунків (шляхом обмеження кола осіб з правом доступу до конфіденційної інформації та встановленням  правил доступу працівників до неї з визначенням відповідальність за її розголошення) навіть при візитах «правоохоронців».

6. Пролонгація договорів оренди земельних ділянок в органах держреєстрації та своєчасне переукладення таких договорів (саме це дозволить запобігти виникненню «подвійній реєстрації» таких договорів).

7. Перехресне володіння акціями компанії між материнською і дочірньою компанією.

8. Контроль кредиторської заборгованості.

 

Боротьба з захопленням рейдерами бізнесу полягає в:

1. Адміністративне оскарження:

  • звернення із заявою про злочин до поліції;
  • звернення до Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мін’юсті і його територіальних органах (подача скарги – 30 днів, виключає судове оскарження). Така комісія може скасувати незаконні реєстраційні дії, обмежити або заблокувати доступ конкретного реєстратора до Реєстру.

2. Судове оскарження:

  • подача відповідних позовних заяв, проходження всіх інстанцій;
  • подача заяви щодо забезпечення позову шляхом заборони державним реєстраторам, а також іншим суб‘єктам державної реєстрації проводити будь-які реєстраційні дії щодо власника бізнес та вносити в записи про державну реєстрацію змін до відомостей такого власника.

3. Зачистку рейдерського захоплення:

  • робота із ЗМІ, інтернет ресурсами щодо антипіару рейдерів. 

 

Наразі постає необхідність підвищення якості нормативного забезпечення та правової допомоги в пошуках важливих кроків щодо удосконалення  системи протистояння рейдерським захопленням. Не викликає сумніву, що знайти оптимальне рішення, що поєднує питання юридичного захисту з розумінням економічних цілей, допоможе надійна юридична послуга, яку надає МЮК «KODEX».

Для отримання юридичної консультації або для термінової юридичної допомоги,  звертайтесь за тел.:

+380 (44) 227 09 93