+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Ми зв'яжемося з вами протягом 2х хвилин
16.01.2018

Як змусити слідчого робити свою роботу?

ДУЖЕ РОЗПОВСЮДЖЕНЕ ЯВИЩЕ СЬОГОДЕННЯ, З ЯКИМ СТИКАЮТЬСЯ ПЕРЕСІЧНІ ГРОМАДЯНИ, ЦЕ БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ СЛІДЧИХ ОРГАНІВ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ НЕРЕЗОНАНСНИХ КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ. ДЛЯ ТИХ ГРОМАДЯН, ЯКІ МАЮТЬ ЧАС ТА СИЛИ БОРОТИСЯ ЗІ СВАВІЛЛЯМ СЛІДЧИХ ОРГАНІВ САМОСТІЙНО, В НАС Є ДЕКІЛЬКА КОРИСНИХ ПОРАД.

Насамперед, треба зазначити, що Кримінальним процесуальним кодексом України конкретні строки проведення досудового слідства щодо вчинення злочину  визначені лише щодо справ, за якими особі вручено повідомлення  про підозру. Цей строк становить два місяці.

Щодо справ за якими  підозрюваних немає, строків розслідування не встановлено. Точніше, встановлено «розумний строк». Що є дуже суб’єктивним поняттям, особливо під час проведення слідчих дій.

З цього приводу в  Кримінальному процесуальному кодексі України зазначено наступне.

Під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об’єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.

Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є:

  • складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо;
  • поведінка учасників кримінального провадження;
  • спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.

Підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право на звернення до прокурора, слідчого судді або суду з клопотанням, в якому викладаються обставини, що обумовлюють необхідність здійснення кримінального провадження (або окремих процесуальних дій) у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені цим Кодексом.

Як же пересічним громадянам правильно звернутися до прокурора або слідчого судді, якщо розслідування кримінальної справи не рухається з «мертвої точки»?

По-перше, можна звернутися з клопотанням до слідчого органу щодо проведення певної слідчої  дії, зокрема  щодо виклику та допиту свідків, накладення арешту на майно та інше. 

В своєму клопотанні про проведення певної слідчої дії Ви можете просити бути присутнім під час цієї слідчої дії. Слідча (розшукова) дія, що здійснюється за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, проводиться за участю особи, яка її ініціювала, та (або) її захисника чи представника, крім випадків, коли через специфіку слідчої (розшукової) дії це неможливо або така особа письмово відмовилася від участі в ній.

По-друге, підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи законні інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право оскаржити прокурору вищого рівня недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування. Прокурор вищого рівня зобов’язаний розглянути скаргу протягом трьох днів після її подання і в разі наявності підстав для її задоволення надати відповідному прокурору обов’язкові для виконання вказівки щодо строків вчинення певних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень.

По-третє,  скарга на бездіяльність слідчого або прокурора  може  бути подана до слідчого судді. Зокрема, може бути оскаржена бездіяльність яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення. Слід пам’ятати, що така скарга подається протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. 

Отже, якщо Ви є потерпілим у кримінальній справі, але незадоволені  термінами та якістю проведення досудового слідства,  не будьте стороннім спостерігачем, цікавтеся рухом справи, спонукайте слідчий орган на вчинення слідчих дій. Така можливість надана Вам безпосередньо Кримінальним процесуальним кодексом України.

Для отримання юридичної консультації з питань захисту у суді або для термінової юридичної допомоги,  звертайтесь за тел.:

+380 (44) 227 09 93