+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Ми зв'яжемося з вами протягом 2х хвилин
15.11.2016

Визнання договору лізингу недійсним

ЯКІ СХЕМИ НАЙЧАСТІШЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ НЕДОБРОСОВІСНІ ЛІЗИНГОВІ КОМПАНІЇ ПРИ УКЛАДАННІ ДОГОВОРІВ? ПІДСТАВИ ДЛЯ ВИЗНАННЯ ДОГОВОРУ ЛІЗИНГУ НЕДІЙСНИМ.

На сьогоднішній день лізингова діяльність широко здійснюється суб‘єктами господарювання України. Тому, суперечки, що випливають з договорів лізингу, протягом останніх років стабільно збільшують масову частку серед цивільних справ, переданих на розгляд судам.

Переважно, недобросовісні лізингові компанії, застосовують різноманітні нечесні схеми при укладанні договорів, в результаті чого лізингоодержувачі опиняються в кабальному  положенні, а то і зовсім, без власних заощаджень і без бажаного автомобіля. Таку ситуацію можна уникнути при більш уважному ознайомленні з договором, і більш ретельному підборі лізингової компанії до моменту здійснення операції. Але, як показує практика, клієнти недобросовісних лізингових компаній звертаються за юридичною допомогою «постфактум».

У статті висвітлена правова позиція, що виробилася при захисті інтересів наших клієнтів в процесі судового розгляду спорів, предметом яких є визнання договору лізингу недійсним. Підставами для цього, є порушення приписів Закону України «Про захист прав споживачів» шляхом включення несправедливих умов. Подібні умови містяться в більшості договорів недобросовісних лізингових компаній.

У разі визнання судом договору недійсним, застосовуються наслідки недійсності угод. А саме, кожна зі сторін зобов‘язана повернути другій стороні все одержане за угодою.

Крім того, звернемо увагу, що недобросовісні лізингові компанії під час укладення договору фінансового лізингу не мають достатнього обсягу правосуб‘єктності.

Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» визначено, що надання фінансових послуг - вид діяльності, який підлягає ліцензуванню. А, отже, іншими правовими нормами, на суб‘єкта господарювання покладено обов‘язок в установленому порядку отримати відповідну ліцензію. Тому, право на фактичне здійснення діяльності з надання послуг фінансового лізингу суб‘єкт господарювання отримує з моменту отримання ліцензії.

Ця правова позиція відображена, зокрема, в рішенні Верховного Суду України від 16 грудня 2015 року № 6-2766цс15, де суд вказує, що діяльність з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб може здійснюватися лише фінансовими установами після отримання ліцензії.

Нехтування з боку лізингових компаній вимогою про нотаріальне посвідчення договорів фінансового лізингу, укладених з обмеженими фізичними особами, також є підставою для визнання такого договору недійсним.

Позиція Верховного Суду України в даній категорії справ не залишає сумнівів щодо перспектив судового розгляду для обох сторін спору при подібних обставинах.

Юристами нашої компанії сформована позитивна практика і ми готові забезпечити ефективний захист прав споживача в судовому порядку, наслідком якої є повернення лізингових платежів клієнта в повному обсязі.

Для отримання безкоштовної юридичної консультації, звертайтесь по тел. +380 (44) 227 09 93