+38 (044) 227 09 93
+38 (044) 234 52 42
+38 (063) 526 00 05
+38 (066) 476 00 05
+38 (096) 921 00 05
[email protected]

Ми зв'яжемося з вами протягом 2х хвилин
15.11.2016

Спрощення експорту послуг

ГОЛОВНІ НОВОВВЕДЕННЯ І ЯК ВОНИ ПОЗНАЧАТЬСЯ НА ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ. ЯК ТЕПЕР БУДУТЬ ОФОРМЛЮВАТИСЯ ДОКУМЕНТИ З ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ?

 

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо усунення адміністративних бар‘єрів для експорту послуг)», прийнятий 3 листопада 2016 року, вже встиг наробити багато галасу. Його вже навіть встигли охрестити «законом для програмістів» - в першу чергу через те, що послуги в сфері розробки програмного забезпечення займають лідируюче місце на ринку експорту послуг.

Перше і, мабуть, найголовніше нововведення, яке привносить згаданий Закон в сформовану юридичну практику - це можливість укладати зовнішньоекономічні договори (контракти) в електронній формі. Але, на жаль, Закон залишає без уваги вимоги до таких договорів і порядок їх підписання.

Не варто забувати, що вимоги до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), однією зі сторін яких є резидент України, встановлені Положенням про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженим наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції № 201 від 6 вересня 2001 року. У зв‘язку з цим, залишається відкритим питання: «Чи повинен зовнішньоекономічний договір (контракт), що укладається в електронній формі, відповідати Положенню про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів)?». Погодьтеся, дотримати вимоги до зовнішньоекономічного договору (контракту), що укладається шляхом прийняття публічної пропозиції (оферти) або шляхом виставлення рахунку (інвойсу), може виявитися вельми нетривіальним завданням.

Також, неоднозначним залишається питання про те, як повинен підписуватися зовнішньоекономічний договір (контракт), що укладається в електронній формі. Згідно статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов‘язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис» . З одного боку, застосування електронного цифрового підпису дозволяє однозначно ідентифікувати сторону зовнішньоекономічного договору (контракту), але з іншого - створюють технічне перешкоду при укладенні такого договору, оскільки змушує іноземного контрагента застосовувати електронний цифровий підпис відповідно до законодавства України.

Цілком можливо, що ще деякий час вітчизняні експортери послуг будуть користуватися хоч і не правильним з юридичної точки зору, але вельми поширеним способом укладення зовнішньоекономічних договорів (контрактів) шляхом обміну зображеннями, що сканують роздрукованих і підписаних договорів.

Насправді, найсуттєвішими змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо усунення адміністративних бар‘єрів для експорту послуг)» є спрощення обліку валютної виручки та обліку результатів господарських операцій.

Для отримання безкоштовної юридичної консультації, звертайтесь по тел. +380 (44) 227 09 93