У пояснювальній записці до проекту закону необхідність скасування печаток обґрунтовувалася тим, що їх дедалі легше підробити та «вимога наявності відбитку печатки на документі є звичайною бюрократичною перепоною, а не підтвердженням офіційності/автентичності/достовірності документу чи повноважень особи, яка підписала такий документ».
Із чинного законодавства, зокрема Господарського кодексу України та низки інших законів, вилучено вимогу про обов’язкове використання печаток. Також скасовано можливість визнання документа (угоди, правочину) недійсним (неукладеним, невчиненим) у зв’язку з відсутністю відбитка печатки та виключено необхідність використання печаток у взаємовідносинах суб’єктів господарювання з державними органами та органами місцевого самоврядування.
Таким чином, суб’єкт господарювання має право використовувати печатку, але це не є обов’язковим. Наявність або відсутність її відбитка на документі не створює юридичних наслідків. Закон також установлює, що виготовлення, продаж або придбання печаток здійснюється без отримання будь-яких документів дозвільного характеру, оскільки дозвільний порядок виготовлення печаток скасовано ще у 2011 році, наказом Міністерства внутрішніх справ України.
Крім того, за вимагання державним органом або органом місцевого самоврядування наявності печатки на офіційному документі встановлюється адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 гривень).
Для отримання юридичної консультації, звертайтесь по тел. +380 (44) 227 09 93